Vill du jobba och få ett försprång in i arbetslivet, samtidigt som du går i skolan? Bra! För du behövs.

Som Svensk Gymnasielärling är du anställd av ett företag samtidigt som du studerar. Det innebär att du har både klasskompisar och arbetskollegor. Och att du har möjlighet att få högskolebehörighet samtidigt som du får arbetslivserfarenhet och lön.

Förutom att du pluggar i skolan är du halva din studietid på ett företag.

Din arbetsgivare ansvarar för att du får den kunskap som krävs i arbetslivet och för att bemästra en yrkesroll. Företaget anställer dig genom en tidsbegränsad GLA, Gymnasial Lärlingsanställning och ger dig lärlingslön.

Svensk Gymnasielärling är en utbildning förankrad i arbetslivet och finns inom yrken med goda framtidsutsikter.

Du blir eftertraktad och anställningsbar direkt efter gymnasiet. Så om du inte vill plugga vidare efter gymnasiet finns det jobb som väntar på dig. Din yrkeskompetens behövs! För dig som kanske ändå vill läsa vidare finns alltid möjlighet att läsa kurser som förbereder dig för högskolestudier inom området.

Just nu finns utbildningsformen inom de här inriktningarna: